MHP’de 1 Kasım seçimleri sonrasında başlayan kurultay tartışmaları devam ediyor. Genel Merkez kurultay tarihi olarak 10 Temmuz’u, muhalifler ise 19 Haziran’ı işaret ediyor. Konuyla ilgili olarak Bahçeli ve kurmayları, MHP Genel Merkez binasına “Oyunu bozacağız” yazılı bir pankart astı. Pankartta ifade edilen kurultay tarihinin 10 Temmuz olarak belirtilmesi muhaliflere bir mesaj olarak algılandı.

MHP’li muhalifler 19 Hazirandaki tüzük kurultayı ile ilgili hazırlıklarını sürdürürken,  MHP Genel Merkezi her fırsatta 19 Haziranda gerçekleştirilecek kurultayı tanımadığını ifade ediyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sheraton Otel’de konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Genel Başkan Devlet Bahçeli, “19 Haziran dayatması kaos seviciliktir, yanan ateşe benzin dökmektir ve Milliyetçi Hareket Partisi 19 Haziran’a katılmayacaktır” dedi. Muhaliflere, “Kaldı ki 19 Haziran’daki kurultaya ben ve arkadaşlarım katılmayacağımıza göre bahsi geçen korsan kurultay nasıl yapılacaktır, yapılırsa geçersiz ve kanunsuz olmayacak mıdır?” sorusunu yönelten Bahçeli, genel merkez binasına astırdığı pankartla da muhaliflere mesaj gönderdi. “Oyunu Bozacağız” yazılı pankartta kurultay tarihi 10 Temmuz olarak belirtilirken, gönderilen bu mesaj aracılığıyla 19 Haziranda muhaliflerin Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleştireceği kurultayı yok saydığını bir kez daha gösterdi.

MAHKEMEYE GİDECEK

MHP Genel Merkezi’nin “Korsan Kurultay” olduğu gerekçesiyle katılmayacağını açıkladığı 19 Hazirandaki tüzük kurultayı ile ilgili olarak mahkemeye başvuracağını duyurdu. MHP Genel Merkezi’i, genel başkanın bilgisi dahilinde olmadan yapılacak bir kurultayın yapılamayacağını, divanın oluşturulamayacağını belirtirken, 19 Haziran’da yapılacak her işlemin hukuken suç oluşturacağını savunuyor. Genel merkez, muhaliflerin tüzük değişikliğini gerçekleştirmeleri halinde mahkeme kapısını yeniden çalacak.