Bir nolu kararname ile Varlık Fonu’na devredilen Türk Hava Yoları’nın Amerikan Boeing ve Avrupa ortak üretimi Airbus uçak alım siparişleri askıya alındı. Sipariş iptalleri, “bu uçakların bagaj ve kabinlerinde her türlü elektronik cihazın taşınmasının tehlikeli olduğu” şeklinde açıklandı.

Karar, gazetelerde “Katar’la ortak yolcu uçağı üreteceğiz” diye çıkarken bazı gazetelerin “Trump’a tokat” başlıkları dikkat çekti.
İki nolu kararname ile ABD ve İngiltere’den uçakla Türkiye’ye gelenlerin beraberlerinde içki ve sigara taşımaları yasakladı. Gerekçe olarak “hava alanlarımız kirleniyor, yangın tehlikesi oluşuyor” görüşü gösterildi. Bu, gazetelerde “Coni’nin ciğerini temizleyeceğiz” diye yayınlandı.

Üç nolu kararname ile Suriyeli sığınmacılara Türkiye’den gitmeleri için üç ay süre tanındı. Kararnamede özellikle Avrupa Birliği’ne gideceklere 200 euro para ve yeterince yolluk verileceği, denizleri, nehirleri geçmeleri için her türlü can simidi, bot, havuz yatağının ücretsiz dağıtılacağı ve bu ürünlerde de tüm vergilerin sıfırlandığını belirtildi. “Suriyelilerin arkalarından su dökülmesi yasak” uyarısı televizyonlarda alt yazı olarak geçmeye başladı.

Dört nolu kararname ile Türkiye’nin Avrupa Birliği, NATO, CENTO, OECD, Birleşmiş Milletler, G-7, G-8, G-10, G-20 gibi ne kadar uluslararası örgüt, dernek varsa tüm üyelik ilişkileri belirsiz süre için askıya alındı. Gerekçesine, “alayının memleket aleyhine çalışmaları” yazıldı. Gazeteler, “bundan sonra Türkiye’ye yalvarsınlar” manşetlerini, sürmanşet yaptılar.
Beş nolu kararname ile tüm büyük elçiler “istişarede bulunmak üzere” geri çağrıldılar. Gerekçesi, “iki de bir çıkan diplomatik ve ekonomik krizlere önceden önlem alınması ” olarak açıklandı. Gazeteler, bunu “Türkiye’nin değerini bilecekler” şeklinde duyurular.

Altı nolu kararname ile Avrupa Birliği pasaportu taşıyanlardan Türkiye’ye girişlerinde kelle başı 200 euro ayakbastı parası alınması yürürlüğe girdi. Bu, Hollanda, Almanya, Avusturya, Norveç vatandaşları için 400 euro olacak. Kararname; gazetelerde “bu yolla elde edilecek gelirin yarısı varlık fonuna aktarılacak, geri kalanın da sarı kafaların yanmak için kullandıkları kremlerin kirlettiği denizler ve kumsalların temizlenmesi için harcanacak” şeklinde genişletildi.
Yedi nolu kararname ile Rus turistlere, Antalya’da 10 gün kalmaları, ruble/lira takasıyla en az üç deri ceketin yanı sıra birer adet ÖTV’siz mobilya ve beyaz eşya almaları ve dönüşte en az bir kasa domates götürmeleri şartıyla; konaklama masrafları Türkiye’ye ait olmak üzere bir komşusunu yanlarında getirebilme imkanı tanındı. Kararname muhalif gazetelerde “komşuya büyük kıyak” haberleriyle eleştirildi.

Sekiz nolu kararname ile kendilerini kredi derecelendirme olarak tanıtan kuruluşların Türkiye’ye yönelik faaliyetleri, “bölücü teröristler gibi davranıp ekonomideki milli seferberlik ve Merkez Bankası’nın para sıkılaştırma politikalarını bozdukları” gerekçesiyle yasaklandı. Gazeteler “defolun Fitch’ler, bitch’ler” başlığını attılar.
Dokuz nolu kararname ile dul, bekar kadın ve erkeklerin evlenmek vaadiyle biraya getiren televizyon yayınlar durduruldu. Bu tür yayınlara sadece en az beş çocuk yapma sözüyle Avrupa’daki Türklerin katılması halinde izin verileceği belirtildi. Ekonomi gazeteleri,”Avrupa’da yeni yatırım fırsatı: kreş açın” diye yazdılar. “Beş toruna bakacak Avrupalı Türk babaannelere Türkiye’den 500 euro maaş bağlanacak” haberleri de büyük yankı yarattı. Bu tür programları sunanların Almanca ve Felemenkçe öğrenmeye başladıkları da magazin basınını sarstı.
Tüm bu kararlar 17 Nisan 2017 günlü Resmi Gazete’nin mükerrer sayılarında yayımladı. Hepsinin altına “Bu kararları Cumhurbaşkanı yürütür” maddesi eklendi.
Kararname cumhuriyeti hayırlara vesile olsun.