(2017 teması : “GEMİLER, LİMANLAR VE İNSANLAR BİRBİRİNE BAĞLIDIR.”Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ,1978 yılından bu yana her yıl Eylül ayının son haftası, IMO’nun Londra’daki merkezinde çeşitli etkinlikler ile Dünya Denizcilik Günü olarak kutlamaktadır.

2005 yılından sonra her yıl farklı bir IMO üyesi devlet, kendi ülkesinde Dünya Denizcilik Günü’ne paralel bir etkinlik düzenlemektedir.
2016 yılı Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği “Denizcilik: Dünya için Vazgeçilmezdir” temasıyla 4-6 Kasım 2016 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle İstanbul’da gerçekleştirildi.
2016 Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği “Denizcilik: Dünya için vazgeçilmezdir” temasıyla 4-6 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti ev sahipliğinde İstanbul-Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin etkinliğe ev sahipliği yapma teklifi, IMO Konseyi’nin Haziran 2014’te düzenlenen 112. oturumunda kabul edilmişti.Ziyaret programı Türkiye’nin İstanbul’daki denizcilik mirasına odaklıEtkinlik kapsamında,  bu yılın temasının çeşitli konu başlıkları altında enine boyuna, her yönüyle değerlendirilmesi amacıyla, dünyanın dört bir yanından alanında önde gelen konuşmacıların yer aldığı, uluslararası bir sempozyum düzenlendi.
Karanlık Deniz (Ü.Yaşar Oğuzcan)

“Hani denizin insanı deli eden maviliği/Nerde o güneş parıltıları nerde/
Göremiyorum ama duyuyorum /Yaklaşan fırtına sen olmalısın
Bu rüzgar senin hayallerin olmalı /Senin ümitlerin /Senin arzuların olmalı
Bütün karanlıklara razıyım /Yalnız uzaklarda, çok uzaklarda /Bir gemici feneri yanmalı”
Türkiye olarak geçen yıl Japonya’dan teslim aldığımız Dünya Denizcilik Günü Paralel Etkinliği Bayrağını, Panama’ya devrettik. Yani 2017 yılında Dünya Denizcilik Günü yan etkinliğini Panama düzenleyecektir.

Denizcilik alanındaki çeşitli konulara kamuoyunun dikkatinin çekilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla, Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization – IMO) himayesinde Dünya Denizcilik Günü kutlamaları çerçevesinde her yıl ayrı bir tema belirlenmekte ve bu tema başlığı altında IMO üyesi bir ülkede yan etkinlikler düzenlenmektedir
Uluslararası Denizcilik Örgütü( IMO ), 2017 Dünya Denizcilik Günü temasını “Gemiler, limanlar ve insanlar birbirine bağlıdır” olarak belirledi.
Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreter Kitack Lim, 2017 Dünya Denizcilik Günü Temasını resmen ilan etti.
IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, “Denizcilik alanındaki gelişmelerin tüm sektörlerin ‘birlikteliğiyle’ kaydedilmesinin önemini yıl boyunca vurgulayacağız. Serbest ve başarılı ticaret faaliyetleri için gemi ve limanların ötesine geçmek durumundayız” dedi.
DENİZ TÜRKÜSÜ (Y.K.Beyatlı)

“Dolu rüzgarla çıkıp ufka giden yelkenli! /Gidişin seçtiğin akşam saatinden belli,
Ömrünün geçtiği sahilden uzaklaştıkça / Ve hayalinde dolan aleme yaklaştıkça,
Dalga kıvrımları ardında büyür tenhalık, /Başka bir çerçevedir, gitgide, dünya artık.
Daldığın mihveri, gittikçe, sarar başka ziya; /Mavidir her taraf, üstün gece, altın derya…”
Kitack Lim, 2017 temasının deniz taşımacılığını güvenli ve verimli bir şekilde sürdürmek ve geliştirmek için limanlar ile gemiler arasındaki mevcut işbirliği üzerine düşünme fırsatı sunacağını ifade etti. Hükümetlerin desteğindeki bir liman sektörü ve daha verimli uygulamaları olan deniz taşımacılığının nihai olarak küresel istikrara ve sürdürülebilir kalkınmaya, dolayısıyla insanlığın refahına büyük katkı sağlayacağını söyledi.
DENİZİN DELİSİ (Özdemir Asaf)

“Unutmak mı, delisin, /Gitmesem de bekler orada deniz. /Gelirsem, bilmelisin
Benim beklememdir burada deniz. /Gitmek gibi geleceğim
Denizin delisine. /Delinin denizi gibi /O ne kadar giderse.”
Dört bir yanı, büyük ölçüde sularla, denizlerle kaplı yer yüzünde denizcilik,bütün yönleriyle insanlığın en büyük mirasıdır.Bu hazineyi, her türlü kötülükten koruyarak insanlığın hizmetinde iyi bir şekilde kullanmak gerekmektedir.
17 Mart / Dünya Denizcilik Günü. Dünya Sosyal Çalışma Günüdür.
“Gene denizlere dönmeliyim, dalgalarin çagirisina
Öyle hoyrat, öyle saf bir çagiris ki karsi durulmaz buna…”
17 MART DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ KUTLU OLSUN.Denizler ve karalar huzur bulsun, İnsanlık, su kültürüyle verimli ve mutlu olsun.