Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu kastederek, “Bunların siyasette jübile zamanı geldi. Ama hâlâ direniyorlar. Sekizinci defa yine yenilecekler. İnşallah bu kez mesajı alırlar” dedi.

Acaba, Erdoğan’ın öngörüsü doğru çıkar mı? 16 Nisan’dan sonra siyaset hayatımızda bazı jübileler yaşanır mı?
++
Bir kere şunu net olarak ortaya koymak gerekiyor:
Sandıktan evet çıkarsa, Kılıçdaroğlu’nun işi çok zorlaşır. Parti hızlı bir şekilde olağanüstü kurultaya gider.
CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin ve İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’nin yoğun bir kampanya yürütmeleri, böyle bir ihtimalin gerçekleşmesinin ardından yapılacak kurultayda başrol kapma arzusunu yansıtıyor.
Aynı şekilde, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal’ın hemen her gün bir toplantıda konuşmaları da, CHP’nin olağanüstü kurultayındaki genel başkanlık yarışına hazırlık anlamı taşıyor.
++
Peki, sandıktan ya hayır çıkarsa?
Böyle bir durum Erdoğan’ın gücünü azaltmasına azaltır ama herhalde jübile yapmak zorunda bırakmaz.
Hayır çıkması en çok Devlet Bahçeli’ye zarar verir. Çünkü, yaptığı evet çağrılarını parti tabanının dinlemediği ve hayır dediği anlaşılır.
Ne var ki, MHP’de olağanüstü kongre toplamak, CHP’de olağanüstü kurultaya gitmek kadar kolay değildir. Üstelik, Bahçeli kendisine rakip olabilecek herkesi partiden ihraç etti. Ortada yarışacak rakibi de kalmadı.
Yani, hayır çıkması Bahçeli’yi zayıflatır ama bu onun genel başkanlıktan gönderilmesine yetmez.

“Hayır” oylarının fazlalığı ve Bahçeli’nin koltuğunu bırakmamak için direnmesi milliyetçi cenahta yeni bir parti oluşumuna yol açabilir.
++
Özetlemek gerekirse, referandum sonucu siyaset dünyamızda önemli sonuçlar doğuracağa benziyor.
Ortaya çıkan siyasi dalgalar CHP’de tsunamiye, milliyetçiler arasında ise yeni bir parti kurulmasına dönüşebilir.