1)Darbeciler başarılı olsaydı, bu Türkiye’yi üçüncü sınıf bir Ortadoğu ülkesi yapacak, çağdaş dünyayla bağlarımızı koparacaktı. Darbeciler etkisiz hale getirilerek büyük tehlike atlatıldı.

2)Darbe girişimi yüzlerce şehit verilerek önlendi. Demokrasi şehitleri gönüllerimizde ebediyen yaşayacak.
3)Kim dost kim düşman net şekilde belli oldu. ABD ile Avrupa ülkeleri darbe girişiminin bastırılması nedeniyle adeta hayal kırıklığına uğradı.
4)Darbeyi planlayan FETÖ mensuplarını yakalamak amacıyla geçilen OHAL uygulaması gereğinden fazla uzatıldı ve kimi zaman muhaliflere gözdağı vermek için kullanıldı.
5)Ordu ve Emniyet’teki FETÖ’cüleri temizlemek için yapılan operasyonlar bu iki kurumun tamamen siyasi iktidarın kontrolü altına girmesine yol açtı.
6)Darbe girişiminin ardından iktidarın daha demokratik, temel özgürlüklere daha saygılı bir tavır sergilemesi beklenirdi. Ne var ki böyle olmadı. İktidar sertleşti.
7)Yargıdaki FETÖ’cü yapılanmayı dağıtmak amacıyla yapılan yasal düzenlemeler iktidar kontrolünde bir adalet doğurdu.

8)“Orduda pişer, bize de düşer” anlayışıyla muhalefet partilerinin bazıları bugüne kadarki darbe girişimlerinde darbeci askerlere göz kırpmış, kur yapmıştı. İlk defa muhalefet partileri tek ses halinde demokrasiye sahip çıktı, meşru hükümeti, Meclis’i, demokrasiyi samimiyetle savundu.
9)Medya, darbeye karşı son derece çağdaş, demokrasiden, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana tutum takındı, sorumlu yayıncılığın başarılı örneklerini gösterdi.
10)Türkiye’de darbeler dönemi büyük ölçüde geride kaldı. Ordu içinde kimse cunta kurmaya da, darbe yapmaya da kolay kolay teşebbüs edemeyecek bir noktaya geldi.
11)Darbe girişimi, adeta fokur fokur kaynayan, içinde güçlü bir muhalif hareket oluşturmaya başlayan Ak Parti’yi bütünleştirdi, kırgınlıkların, kızgınlıkların üstünü örttü.

12)Ana muhalefet partisi CHP, bir yandan darbenin bastırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, diğer yandan darbe girişimi bahane edilerek girişilen antidemokratik uygulamaları eleştirmeye başladı. Bu kapsamda Ankara’dan İstanbul’a yapılan “Adalet” yürüyüşü ana muhalefete yeni bir soluk getirdi, Kemal Kılıçdaroğlu’nu güçlendirdi.