Kosova’da bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası Çizgi Roman ve Karikatür Festivali başladı.

Prizren’deki Osmanlı döneminden kalma tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nda 13’ncüsü düzenlenen Uluslararası Çizgi Roman ve Karikatür Festivali. Aralarında Türkiye’den de 2 karikatüristin yer aldığı 11 ülkeden sanatçı ve eserleri yer alıyor.

Yaklaşık 200 karikatür ve çizgi roman çiziminin yer aldığı açılışa çok sayıda davetli katıldı. Türkiye’den festivale katılan Halit Kurtulmuş ve Yaşar Fırat, kaçak göçmenler konulu eserleriyle sergiye katıldıklarını belirtirken Kosova’ya ilk defa geldiklerini fakat hiçbir yabancılık çekmediklerini belirttiler. Prizren kentinin ev sahipliğinde düzenlenen festivale dünyanın birçok ülkesinden karikatür sanatçısı katıldı. Festival yöneticisi Gani Sundur, 13 yıldan bu yana düzenlenen festivale her geçen yıl ilginin daha da arttığını vurguladı.

4 gün sürecek olan festivale dünyanın birçok ülkesinden karikatür ve çizgi roman sanatçısının katıldığını belirten Sundur, 4 gün boyunca genç nesil karikatür sanatçı adaylarına workshopların düzenleneceğini söyledi. Dünyanın birçok ülkesinden karikatür sanatçısının eserlerinin yer aldığı sergi 4 gün boyunca sanat severlere açık kalacak.