12 Dev Adam’ın hedefinin 2017 Avrupa Şampiyonası’nda final oynayıp şampiyon olmak olduğunu ifade eden Barbaros Akkaş, ”Kolay bir şey değil, çok zor bir şey.

TÜRKİYE Basketbol Federasyonu (TBF) Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası’nın grup ve final turunun Türkiye’de oynanması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akkaş, ‘Bu organizasyonları buraya almak bu kadar da kolay değil. Sadece ödenen para veya verilen garantilerle alınan bir organizasyon değil” dedi. Akkaş ayrıca, 15 yıllık NBA kariyerine son veren ve TBF’de Sportif Direktörlük, Liglerden ve Sponsorluklardan Sorumlu CEO olarak görev alan Hidayet Türkoğlu’nun bir avantaj olduğunu ve FIBA’nın bugüne kadar verilen bütün organizasyonları en üst seviyede yaptıkları için başka ülkelere örnek olarak Türkiye’yi gösterdiğini söyledi.
TBF Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, Doğan Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, ”Hakikaten çok zor ve büyük bir organizasyon. Son 15 yıla baktığımız zaman kadın ve erkek milli takımlarında hem Avrupa hem de dünya şampiyonluklarında ev sahipliği yaptık. Şimdi 2’nci tura dönmeye başladık diyebiliriz. 2017 yılında Erkekler Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi olduk. Bir grup bir de final maçlarını oynayacağımız seriyi ülkemize aldık. Başta Başkanımız Harun Erdenay olmak üzere, bu işte önemli emeği olan CEO’muz Hidayet Türkoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Bu tür organizasyonun Türkiye’ye verilmesinde gerekse FIBA nezdinde bu kadar güçlü olmamızda rol oynayan şimdiki Onursal Başkanımız, FIBA Başkanı Turgay Demirel’e teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyonları buraya almak bu kadar da kolay değil. Sadece ödenen para veya verilen garantilerle alınan bir organizasyon değil bu. 2001 ve 2010 Avrupa Şampiyonası’nda ben sahadaydım ve ülkemizin yaşadığı gerek tribünlerde gerekse de ekranları başında yansıttıkları sevinçler ile çok büyük başarılar kazandık” dedi.
12 DEV ADAM’IN HEDEFİ 2017 AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA ŞAMPİYON OLMAK’
12 Dev Adam’ın hedefinin 2017 Avrupa Şampiyonası’nda final oynayıp şampiyon olmak olduğunu ifade eden Barbaros Akkaş, ”Kolay bir şey değil, çok zor bir şey. Özellikle Avrupa şampiyonalarına baktığımızda dünya şampiyonlukları ve olimpiyatlarda basketbol için bunu söylüyorum; katılan ülke bazında ve statü olarak oynanan maçlara baktığımızda çok daha zor. Ama 12 Dev Adam’ın bugüne kadar kazandığı başarıların hepsini hep evinde kazandı, seyircisi ile bütünleşti. 80 milyona bayram havası yaşatabilmek adına herkesi yine salonlarda ve ekranları başında toplamak adına bu desteği hep birlikte hissetmemiz adına ben bu koyduğumuz hedefte çok başarılı olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.