Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün 8 bin 920 kişinin kamuda istihdam edileceğini, hangi şartta olursa olsun şehit yakınlarına ve gazilere sahip çıkılacağını kaydetti. Engellilere de kendilerini zayıf, eksik hissettirilmeyeceği sözünü veren Davutoğlu, “Bir çocuğu alıp da ciğerlerine kadar kokusunu içine çekmeyen biri devlet adamı olduğunda vatandaşına muhabbet duyması mümkün değildir. Gördüğü her çocukta kendi çocuğunu görmeyen birisinin devlet görevi yapması ahlaken de siyaseten de caiz değildir. Gördüğün her çocukta kendi çocuğunu göreceksin” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde şehit yakınları ve gaziler için düzenlenen iş kurası törenine katıldı. En değerli canlarını istikbal için feda eden şehit ve gazi yakınlarının haklarının her türlü hakkın üzerinde olduğu belirten Davutoğlu, onların geleceği ile ilgili çalışmalar yapmanın boyun borcu olduğunu, her ne surette olursa olsun bu borcun ödeneceğini ifade etti. Cumhuriyeti hem kudretli hem şefkatli, devleti milletle barışık ve milleti de devlete güvenir kılmanın kendilerinin görevi olduğunu anlatan Davutoğlu, bir şehidin veya gazinin yakının Ankara’ya baktığında kendisine ulaşamayan zayıf ve aciz bir devlet değil hemen yanı başında şefkatini gösterecek devlet isteyeceğini kaydetti. Bin 75’i bugün olmak üzere bir yıl içinde toplam 11 bin 797 şehit ve gazi yakına iş imkanı sağlanmış olacağını belirten Davutoğlu, bugün ayrıca “Hangi şartta olursa olsun sizlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sizin o candan aziz evlatlarınızın emanetini ayakta tutmaya ve o emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde devretmeye kararlıyız” dedi.
-KİMSE KENDİSİNİ BU ÜLKEDE ZAYIF, EKSİK HİSSETMEYECEK-
Bugün engel tanımayan 4 bin 682 kişinin atamasının da gerçekleştirileceğini ifa eden Davutoğlu, kendisinin de engel tanımayan iki yeğeni olduğunu, onları 20’li yaşlarda kaybettiklerini, hayata tutunurken nasıl zorluklarla mücadele ettiklerini yakından gördüğünü anlattı. 1970, 1980 ve 1990’lı yıllarda devletin engellilerin veya ailelerinin yanında olduğunu kaydeden Davutoğlu, bugün engellilerin yanında olacak bir devletin var olduğunu belirtti. Engelli vatandaşların birçoğunun evlerine kapandığını, sokaklarda görülmediğini söyleyen Davutoğlu, “Onlar diğer vatandaşlarımız gibi her türlü hakka sahip olan diğerlerinden farklı olarak o hakları korunması bağlamında en fazla mazhariyete sahip olan vatandaşlarımızdır. Onların haklarını hukuklarını korumakta devletin görevidir” dedi. Ayak parmaklarıyla resim yapan engellilerin bulunduğunu, bunun da bir mucize olduğunu anlatan Davutoğlu, “Bu ülkede kimse sahipsiz değildir. Hele öylesine bir insani tavır ki, engelli bir evladı veya kardeşi olup da ona bakanlara bir müddet tatil imkanı tanıyıp devletin bakım memuru göndermesi, dünyada örneği olmayan bir tavırdır. Bizim sosyal politikalarımızı geçmişte anlamayanlar, taklit etmeye çalışarak bir takım vaatte bulunanların bundan ders almaları lazım. Engeli kardeşlerime söz veriyorum. Onların engel tanımayan tavırları, bize bir örneklik teşkil etmektedir. Onların talepleri ne ise karşılanacak, kimse kendisini bu ülkede zayıf, eksik hissetmeyecek” dedi.
-DEVLET GÖREVİ YAPMASI AHLAKEN DE SİYASETEN DE CAİZ DEĞİLDİR-
Her çocuğun anne ve babasıyla büyümek isteyeceğini, ancak istenmeyen bir gelişmeyle bundan yoksun kalanlara şefkat göstermesi gereken kurumun, devletin ta kendisi olduğunu belirten Davutoğlu, devletin anne babası olsun veya olmasın bütün çocukların anne babası ve ailesi olduğunu belirtti. Çocuk kokusundan nasibi olmayanların şefkatten bahsetmesinin mümkün olmayacağını savunan Davutoğlu, “Bir çocuğu alıp da ciğerlerine kadar kokusunu içine çekmeyen biri devlet adamı olduğunda vatandaşına muhabbet duyması mümkün değildir. Gördüğü her çocukta kendi çocuğunu görmeyen birisinin devlet görevi yapması ahlaken de siyaseten de caiz değildir.
Gördüğün her çocukta kendi çocuğunu göreceksin” dedi. Bu anlayışla 3 bin 163 Sosyal Hizmet Kanunu çerçevesinde yetişen gence iş imkanı sağlanacağını belirten Davutoğlu, evlat edinilmiş bir çocuğa ilişkin anısını anlattı.
Davutoğlu, “Biz eğer şefkati ve muhabbeti sadece evimizde kendi çocuklarımıza gösteriyorsak, dışarı çıktığımızda şiddet ve nefret dili kullanıyorsak, kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz muhabbette bir süre sonra biter” dedi. Bir devletin koruyucu aileye 780 TL destek vermesinin müşfikliğin kanıtı olduğunu anlatan Davutoğlu, imkanı olanlara koruyucu aile seferberliğine davet etti.