Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı istese bir gün içinde iddianame hazırlar ve “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı haline gelmesini” gerekçe göstererek HDP’nin kapatılmasını isteyebilir.
Bu iddianameye dayanarak Anayasa Mahkemesi belki de tek oturumda kapatma kararı verebilir.
Peki, böyle bir girişim doğru olur mu, HDP’nin kapatılması Kürt sorununun çözümüne katkı sağlar mı?
++
Yakın tarihe baktığımızda, bölücü nitelikte faaliyetleri nedeniyle DTP, HEP, ÖZDEP, DEP ve HADEP’in kapatıldığını görüyoruz. Aynı şekilde programlarına “Kürt sorunu”na ilişkin çeşitli maddeler yazan Birleşik Komünist Partisi, Sosyalist Parti, Sosyalist Türkiye Partisi, Demokrasi ve Değişim Partisi, Emek Partisi de kapatılmıştı.
Söz konusu kapatmalarda sonuç devletin istediği gibi olmadı.
Kürt siyasi hareketi gerilemedi, aksine daha da büyüdü.
O halde geçmişten ders çıkararak HDP’yi kapatmak yerine sisteme entegre etmeye, demokrasinin içine çekmeye çalışmalıdır.
++
Elbette terörle iç içe olduğu kanıtlanan HDP’liler hakkında yasal işlemler yapılıp gerekli cezalar verilmelidir. “PKK sizi tükrükle boğar” diyen de, Kobani’de yaşanan gelişmeler üzerine halkı sokağa davet edip onlarca kişinin ölümüne neden olan da, koruculara “Kalaşnikofları size doğrultmasını biliriz” diye konuşan da yargı karşısına çıkarılmalı, hak ettikleri cezaları almalıdır.
Ancak kurumsal olarak HDP’yi cezalandırmak, mağdur duruma düştükleri algısı oluşturacağı için onlara yine prim kazandırır, yeni kurulacak partinin daha güçlü biçimde ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca, Kürt siyasi hareketinin sözcülerinin dünya kamuoyuna, “Bakın, Türkiye’de demokrasi yok. Partimiz yine kapatıldı” şeklinde mesaj verme fırsatı doğurur.
++
Öyle görünüyor ki, şu günlerde HDP’liler haklarında kapatma davası açılması için can atıyorlardır.
Sonuç olarak, bugüne kadar 10 defa oyuna gelen devlet hiç olmazsa bu defa sağduyulu davranmalı, HDP’yi kapatmamalı, sadece suç işleyen HDP’lileri cezalandırmakla yetinmelidir.