Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, 5 bin korucu kadrosu tahsis edildiğini bildirdi.

Ziya Sözen yaptığı açıklamada 24 Ağustos’ta Çankaya Köşkü’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları görüşmede sayılarının azalması dolayısıyla emekli olan korucuların yerine en az 15 bin korucu alınmasını talep ettiklerini hatırlattı.
Bu görüşmeler sonucu Başbakan Ahmet Davutoğlu ve içişleri bakanının ilk etapta 5 bin, daha sonra 10 bin korucu alımı yapılacağını dile getirdiklerini belirten Sözen, “Bu kapsamda geçen hafta İçişleri Bakanlığı tarafından toplam 5 Bin kadro tahsis edilmiştir. Bu 5 Bin kadronun tahsis edilmesiyle beraber mevcut 44 bin 965 olan korucu sayımız 49 bin 965 olmuştur.5 bin korucu alımı bu haftadan itibaren illerde kurulacak alım komisyonları tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucu alımlar gerçekleşecektir” dedi.
Ziya Sözen bu gelişmeden dolayı Başbakan Davutoğlu’na teşekkür ettiklerini bildirdi.
Başta HDP ve “sözde” aydınların, Avrupa Birliği üye ülkelerin temsilcileri olmak üzere birçok kesimden kişinin koruculuğun kaldırılması gerektiğini sık sık dile getirdiğini kaydeden Sözen, “HDP bölgede korucularımız üzerinden propaganda yaparak devlet sizleri kullandı ve sizleri ortada bırakacak şeklinde asılsız söylemlerde bulunmuştur. Sayın Başbakanımızın himayesinde İçişleri Bakanlığımız 5 Bin korucu alımı yaparak koruculuk kaldıracak şeklinde propaganda yapan bütün kesimlerin hevesini kursağında bırakmıştır” dedi.

-1662 KORUCU ŞEHİT OLDU-

Başta korucu maaşlarının artırılması ve silah harç parasından muaf tutulmaları gibi bu kesim için son derece önemli hakların çıkarılmasını beklediklerini anlatan Sözen, “Bu konuda Sayın Başbakanımıza olan güvenimiz sonsuzdur. Korucularımız yıllarca haksızlığa uğramış ve çok zor şartlarda vatan savunmasını yapmışlardır. Bu vatan savunmasında 1662 şehit ve binlerce gazi vermiş bir camiayız. Korucu camiası olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada her daim yasalar ve kurallar çerçevesinde Devletimizin yanında, Milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz” açılamasını yaptı.
Korucuların 1050 TL maaş aldığını hatırlatan Ziya Sözen, taşıdığı risk dolayısıyla ücretin en az 3 bin TL’ye yükseltilmesini beklediklerini belirtti.

-KORUCUYA YA MAAŞ YA TAZMİNAT-

Sözen diğer taleplerini şöyle dile getirdi:
“Dünyada devletten maaş aldıkları halde primleri devlet tarafından yatırılmayan ve bundan dolayı sosyal güvenceden yoksun çalıştırılan tek camia korucu camiamızdır. Bundan dolayı 2007 yılında primsiz emeklilik sistemi ile emekli edilen köy korucularımız emekli olduklarında tazminat alamamakta, ya maaş ya tazminat almaya zorlanmaktadırlar. Devlet memurları gibi toplu tazminat alarak maaş almaya devam etme olanağı sunulmamıştır. Ayrıca emekli bir korucumuzun vefatı halinde maaşının yüzde yetmişi oranında eşine maaş bağlanmakta, eşinin vefatı halinde 18 yaşından küçük erkek çocuklarına ve bekar kız çocuklarına maaş bağlanmamakta o kişinin dosyası tamamen kapanmaktadır. Bu hususun düzeltilmesi için geçmişte emekli olan korucularımıza geçmişte yaptıkları hizmetlere karşılık yılda 2 korucu maaşı kadar tazminat ödenmesini, korucularımızın ailelerine bağlanacak emekli maaşında Devlet memurları emeklilerine uygulanan kriterler uygulanıp söz konusu çocuklarına maaş bağlamama haksızlığını gidermenizi talep ediyoruz.”
Günlük harcırahın en az 50 TL ye çıkarılmasını anlatan Sözen, “Terörün varlık sebebi eğitimsizlik, işsizlik ve cahillik olarak nitelendirdiğimiz bir ortamda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı okuta bilmemiz için her eğitim öğretim sezonu başında korucularımıza eğitim öğretim ödeneği adı altında 1 ile 3 öğrencisi olanlara yılda bir korucu maaşı kadar eğitim öğretim ödeneği ödenmesini, 3 ve daha fazla öğrencisi olan korucularımıza ise yılda iki korucu maaşı kadar eğitim öğretim ödeneği ödenmesini talep ediyoruz” dedi.
Geçici Köy Korucularımıza tanınan emeklilik hakkının gönüllü koruculara da uygulanmasını talep ettiklerini belirten Sözen, şöyle devam etti:
“-Korucularımızın büyük bölümü barınak sorunu yaşadığından korucularımıza köylerinde ev yapmaları halinde kişi başı 50 bin TL faizsiz konut kredisi verilmesini talep ediyoruz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde korucularımızın köylerden kentlere göç etmelerinin önüne geçilmiş olunacak, hem de korucularımızın barınak sorunları çözülmüş olacaktır.
-Korucularımız ve Şehit Ailelerimiz Ankara’ya geldiklerinde konaklaya bilecekleri bir yerleri bulunmamaktadır. Ankara da içinde Konfederasyonumuzun da çalışma büroları olacak bir korucu evine ihtiyaç duymaktayız.” (ANKA)