Uluslararası havacılık kurulları diye bir şeyler var diye düşünüyorum. Ancak elime geçen bir fotoğraf hakikaten bunun nasıl ayaklar altına alındığını ortaya koydu. İslam ile kendilerine özdeşleştirilen bazı terör örgütleri ve onların intihar komandolarının 11 Eylül 2001 yılında Amerika Birleşik Devletlerindeki ikiz kulelere yaptığı saldırıları dün gibi hafızalarımızda iken, bindiğiniz uçakta koridor namaz kılan insanlar ile karşılaşsanız nasıl bir ruh haliniz olur, seyahat boyunca.
HOSTESLER SESİNİ ÇIKARMAMIŞ
Açıkçası beni rahatsız ederdi. Bir Müslüman olarak seferi olan insanların, namaz vazifelerini Kaza’ya bıraktığını ve din olarak da bunun uygun olduğunu biliyorum. O nedenle Topluca insanların koridora dizilerek,10 bin Feet’te uçan, uçakta namaz kılmaları sizce ne anlama gelir.
Pegasus Hava Yollarında yaşanan bu namaz şovuna seyirci kalan hostesleri buradan kınıyorum. Bu fotoğrafı bana ileten Ali Akan adlı yolcu o anları ”Herkes bu manzara karşısında korku ve endişe içerisindeydi. Kimse sesini çıkarmadı. Ancak bazı yolcular, namaz kılındıktan sonra bir şey olacak mı? Diye birbirlerine korku ile bakıyorlardı” şeklinde o anları yaşar gibi anlattı.
AK UÇARKEN
KİBLE SABİT Mİ?
Stockholm’den, İstanbul’a uçarken yaşanan bu ilginç olayda hosteslerin sesiz kalması çok ilginç. Uçak Allah korusun bir hava boşluğuna girse yaşanacakları düşünmek bile istemiyorum. Peki, böyle bir tablo acaba Türk bayraklı değil de, yabancı bayraklı bir başka uçak şirketinde yaşanır mıydı? Ona tam bir yanıt veremeyeceğim. Ancak biraz zor gibi geliyor. Bu tabloyu uçakta yaşayan yabancı uyruklu kişilerin, hangi ruh hali ile İstanbul’a vardıklarını da merak ediyorum. Olayın bir de başka ilginç olayı da uçak bir rotada giderken, sanıyorum hep aynı çizgide gitmiyordur. Peki, namaz kılarken, değişen bir Kıble ve namaz saati namazın caizliği açısından ne kadar doğrudur. Bu ilginç ve tartışma açacak bu fotoğrafı Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki kişilere iletmek lazım. Topluma bu konuda bir açıklama yapsınlar ki, bu uçakta namaz kılma şovu da son bulsun.
HOSTESLER BELKİ İŞ KAYBETME KORKUSUNDA SESSİZ KALDI
Belki bazı din simsarları, araya girerek bu konuyu kaleme aldığım için beni eleştirecekler, “insanlar ibadet ediyor. Size ne?” diyecekler. Ancak biz gazeteciler toplumun genelinin sorumluluğunu taşıdığımız için bu 10 bin feet’te yaşanan bu olay bence gazetecilik açısından büyük bir sorumluluk taşıyor. Tabii şimdi konu yine dönüp, dolaşacak AK Partiye gelecek. Türkiye’de insanlar o kadar korkar oldular ki, belki hostesler karşı çıksaydı, o namazı kılanların ensesi kalın tiplerden ise işlerinden olma gibi bir korku da sarmış olamaz mı? Diye kendime sordum.
Maalesef Türkiye bu noktaya geldi. Herkes birbirinden korkar noktaya geldi. Bir Türk bayraklı uçakta 10 bin feet’te bütün uluslararası havacılık kuralları altüst ediliyor ve o uçaktaki asayişten sorumlu hostesler, ”Boş veren” bir yaklaşım sergiliyor.
BENİM UÇTUĞUM UÇAKTA BİR ÇANTAYA MÜSSAMME EDİLMEDİ
En son kendim İstanbul’a yine Pegasus ile uçarken o uçakta görevli hostesler uçuş güvenliğine çok önem veriyorlardı. Örneğin yanımda oturan yolcu ayak uçuna bir çantasını koyduğu için yolcuyu yukarıya koyması için konuşma yapmışlardı. O zaman insan düşünmüyor değil, konu İslam, namaz olunca insanlar da bir korku mu oluşuyor? Daha uçak kalkmadan, ayakucundaki bir çanta için kararlılığını ortaya koyan aynı şirketin hostesleri, konu İslam olunca korkuyorlar mı?
İşin içinden çıkabilmek zor. İşte adı İslam ile özdeşleşen Türkiye’nin bir uçak şirketi de böyle bir konuda sessiz kalarak Türkiye imajına böyle bir zarar verebiliyor. Belki de bu yazımı okuduktan sonra bazı duyarlı kişiler, Müslümanların bu ibadetleri için uçaklarda özel bir mescit teklifi ile gelebilirler. En son Manisa’da türban giymiş kadınların kollarına takılan kelepçeler, ortalığı ayağa kaldırdığı günümüzde, yüzlerce insanın 10 bin Feet’te yaşamını tehlikeye sokan namaz kılanlar için ne demeli! Ya bu insanlar, namaz kıldıktan sonra cihat sloganları atsalardı, uçakta yaşanacak kaos’u düşünmek bile istemiyorum.