1 Taşla 3 kuş vurmak istedi!

60

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2019 seçimlerinde Ak Parti’yle ittifak yapacaklarının işaretini verirken muhtemelen şunları hedefledi:

Bir)
Parti tabanından İyi Parti’ye doğru bir kayış söz konusu. İttifak açıklamasıyla tabana, “Bakın, yakında iktidar ortağı olacağız. Aman bir yere gitmeyin” mesajı vermek istedi.
İki)
Halen MHP saflarında olan milletvekillerinin istifa ederek İyi Parti’ye geçmesini önlemeye çalıştı. Onlara, “2019’da madem Ak Parti’yle ittifak yapacağız, o halde bizi de bir yerlerden aday gösterebilirler” diye umut vermeyi amaçladı.
Üç)
2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından başkan yardımcısı olabileceğinin hesabını yaptı.
++
Peki, bunlar gerçekleşebilir mi?
Siyasette hayallerle gerçekler arasında bazen ciddi farklar olabilir.
Evdeki hesap çoğu zaman çarşıya uymaz.
1960 öncesinde Millet Partisi Genel Başkanı Osman Bölükbaşı düzenlediği mitinglerde dev kalabalıklara hitap eder, onlara bakarak iktidar hayalleri kurar, ama seçimde bir türlü istediği başarıyı yakalayamazdı.
12 Eylül askeri darbesinin ardından kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin iktidara gelmeyi garanti görürken seçimde ancak 3’üncü parti olabildiğini de unutmamak gerekiyor.
2002 seçimlerine girerken de Anavatan Partililer de, Demokratik Sol Partililer de, Doğru Yol Partililer de baraj altında kalacaklarını herhalde düşünmüyorlardı.
Yakın geçmişten de bir örnek verelim:
Emine Ülker Tarhan, CHP’den istifa ederek Anadolu Partisi’ni kurdu. CHP tabanının yoğun biçimde kendisini destekleyeceğini sanıyordu. Ne var ki seçimde yüzde 1 oy bile alamadı, siyaset sahnesinden çekilmek zorunda kaldı.
++
2019 seçimlerine daha uzun zaman var.
Ve siyasette Süleyman Demirel’in dediği gibi 24 saat bile çok uzun bir zamandır.
Sağlıklı değerlendirmeler yapmak için biraz daha beklemek gerekiyor.