Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye’nin inşaat ve inşaat malzemeleri konusunda dünyada artık çok  iyi bir noktada olduğunu belirterek, “Bu bir maraton koşusu. Biz de sanayicilerimize bu uzun koşuda elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz”dedi. 

Yapı Ürünleri ve Üreticileri Federasyonu, “2023’e Doğru Kentsel Dönüşüm, Ulusal Çevre Politikaları ve Sektörden Beklentiler” konulu bir toplantı düzenledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin onur konuşmacısı olarak katıldığı toplantının ev sahipliğini YÜF Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün yaptı. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra yapı, çimento ve inşaat sektörünün yöneticileri katıldı.
-BAKAN GÜLLÜCE: “KENTSEL DÖNÜŞÜM YANI SIRA KIRSAL DÖNÜŞÜM DE DÜŞÜNÜYORUZ”-
Yapı Ürünleri ve Üreticileri Federasyonu’nun onur konuğu olarak toplantıda sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye’nin inşaat ve inşaat malzemeleri konusunda dünyada artık çok  iyi bir noktada olduğunu belirterek, “Bu bir maraton koşusu. Biz de sanayicilerimize bu uzun koşuda elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz”dedi. Türkiye’nin artık 20-30-50 yıllık hedefler yaptığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türk sanayicilerinin de fedakar olduklarının altını çizdi ve “Çevre bizim hem kültürümüzde hem de tarihimizde var. Çevre konusuna fiziksel bakmamak gerek. Çevre ile ilgilenmenin insani bir değer olduğunu düşünüyorum. Bakanlık olarak Kentsel dönüşümün yanında kırsal dönüşüm için de çeşitli çalışmalar yürütüyoruz.Bu çalışmalar henüz pilot proje aşamasında” dedi. Bakanlık olarak hem üretimi ve sanayiciyi desteklemek hem de çevreyi koruyacak önlemleri almak konusunda ikili bir sorumluluk taşıdıklarını  belirten Güllüce: ” Bizim işimizin böyle hassas bir dengesi var” diye konuştu.
-“LOKOMOTİF SEKTÖR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”-
Toplantıda bir konuşma  yapan YÜF Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği(TÇMB) öncülüğünde 2005 yılında kurulan YÜF’ün; çimento, beton ve kirece dayalı yapı malzemeleri üreten kuruluşlara mesleki sosyal, teknik ve ekonomik yönlerden rehberlik etmek, yapı malzemeleri ve ticaretinin mesleki ahlak ve kamu yararına uygun, ahenkli ve verimli tarzda çalışmasını sağlamak ve Uluslararası Entegrasyon hedefi doğrultusunda Türk Sanayi ve Hizmet Kesimi’nin rekabet gücünün artırılarak, uluslararası ekonomik sistemde belirgin ve kalıcı bir yer edinmesi amacıyla kurulduğunu kaydetti.
İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisine kattığı artı değeri vurgulayan M. Şefik Tüzün; Türkiye’nin büyüme, Dünya ile rekabet ve AB ile tam üyelik hedefleri doğrultusunda daha fazla üretim ve istihdam için bugüne kadar olduğu gibi 2015 yılında da Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olmaya ve önemini korumaya devam edeceklerini söyledi.
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, ülke genelinde 20 yılda 7 milyon konutun yeniden inşa edileceğinin altını çizen Tüzün: “Türkiye’deki konut stokunun yaklaşık üçte biri değişecek ve toplam maliyetin 500 milyar Dolar civarında olmasını bekliyoruz. Sektörümüz, çevre ve atık kullanımı ile ilgili her alanda öncülük rolünü üstlendiği gibi, kentsel dönüşümden kaynaklı inşaat ve yıkıntı atıklarının yeniden kullanımı konusunda yürütülen çeşitli araştırma projelerinde de yer almaktadır” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI