Bakınız dostlar; askerliğimi 1985 yılı Aralık ayından, 1886 yılı Temmuz ayına kadar Bilecik’teki 9. Jandarma Er Eğitim Alayı’nda yaptım. O zamanlar çok yeni evliydim ve ev özlemim çok büyüktü. Lakin bizler paraya pula kıymet vermeyen ailelere ve doğrusu o ailelerin bize verdikleri eğitim yüzünden bunu sorgulamayan bir topluma mensuptuk! Her zaman için vatanı düşündük ve zaten sonrası da vatan hizmetinde yirmi dokuz yılı tamamladım.

Bıraksanız, aynı insanların bulunduğu o ortama geri dönmek için neler yapmazdım bilemezsiniz! Bu düşüncemi de tüm devre arkadaşlarım gibi, bu satırları okuyacak erkek dostlarım da paylaşacaktır büyük ölçüde!
Askerliğin en güzel taraflarından birisi, ne zaman tuvalete gideceğinizi, ne zaman daha önemli bir hareketi yapacağınızı, ne zaman yıkanmanızın gerektiğini başkalarının size söylemesidir. Düşünmenize bile gerek yoktur: emir verilirse yaparsınız be kardeşim! Askerlik ikinci bir çocukluktur.
Ben orda bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, benimle aynı vatanda ve farklı anlayışla, ama birçok değişik şehirde doğmuş birçok kardeşim ile bir araya geldim. Onları kendimden asla farklı görmedim; onlar da beni sağ olsunlar kendilerinden ayrı kabul etmediler. Okuyorlar ise bu kardeşlerim söylediklerime tanıklık edecektir!
Bedelli askerliğe asla karşı değilim; yurt dışında yaşayan kardeşlerimizin işlerinden en azından sekiz veya dört ay boyunca ayrılmaları, bulundukları ülkelerdeki iş kanunları açısından mümkün değildir maalesef. Ama askerlik mecburiyetinin, parası ve süresi ne olursa olsun kısaltılması, tüm erkek vatandaşlarımızı birbirine kaynaştırmak açısından çok önemli bir imkânın yerine getirilmesini boşa çıkarmıştır.
Şimdi bedelli askerliğin bin Euro’ya indirilmiş olduğu haberlerde ortaya çıkmıştır. Bu meselenin hukuki açısından yanlışlarına girmeyeceğim…
Zamanında bir Başbakan Yardımcısı’nın ifadesiyle, bu tarz erlerimize bir savaşta güven duyulmayacak ise, bu tedbirin anlamı nedir?
Maksat hazineyi doldurmak ise, milleti kandırmaya gerek var mıdır? Al bir yükümlüden parayı, doldur kasayı! Sanki şimdiki ekonomik saadet dönemi hep devam edecekmişçesine…
Aklı yerinde olan her insanın hatırlatacağı gibi, ülkemizde eğitimli ve maaşı iyi bir profesyonel ordunun, PKK ve IŞİD ile PYD’ne karşı verilebilecek bir mücadele için gerektiği ortadadır. Bu konuda katiyen bir itirazım olamaz. Bu mali imkân da ülkemizde mevcuttur.
Ancak, gerekli mali düzenlemeler dâhil, silahlı kuvvetlerimizin eğitimiyle ilgili endişeler giderilmeden bu işler yapılamaz mı?
Ve yazımın devamını da getirmesem daha iyi olmaz mı?