Dünyaya sürekli kafa tutuyoruz. BM Daimi Temsilcisi 5 ülkeyi örnek göstererek, dünya 5 ülkeden büyük diyoruz da, sözde Ermeni Soykırım tasarısı en sona Alman Meclisi’nden de geçerek onaylandı.

Almanya ile bu soykırımları tanıyan ülke parlamento sayısı 28 ülkeye yükseldi.
Türkiye hep aynı teraneyi tutturdu. ‘’Bu tarihçilerin işidir, siyasetçiler, tarihçilerin yerine yargı yapamazlar’’ bunun gibi benzeri geçiştirmelerle bu sayı değil 28, yakın bir gelecekte tüm ülkeler arasında kabul edilince boğuluruz.
İsveç Parlamentosu’ndan da bu tasarı 2010 yılında kabul edilmişti. Türkiye diğerlerine olduğu gibi hemen Stockholm’deki o zamanın Büyükelçisi Zergün Korutürk’ü, Türkiye’ye çağırarak tepki vermiş ve daha sonra Zergün Korutürk, İsveç’e geri gönderilmişti.
Yani Türkiye bu tip tanımalara hep benzeri, bilindik tepkilerle yanıt veriyor. Artık bu tasarıları kabul edecek ülkeler açısından da bir Türkiye korkusu yok.
Türkiye’nin tepkileri hep benzeri. Öyle sert bir tutum yok. Ayağını sürümüyor. Bir yaptırım, bir ambargo uygulamıyor. Yani anlayacağınız, Türkiye’nin bu politikası gelen vuruyor, giden vuruyor.
Ancak dünyaya da gidip, dünya 5’den büyük diye dert yanıyoruz. Adama demezler mi, “sen ilk önce kendi evinin önünü temizle, boş ver başkasının evinin önündeki çöplüğünü” diye.
DEVLET POLİTİKASI YOK Kİ
Evet, bunun olması için omurgalı bir kırmızıçizgili devlet politikası olması gerekir. Ancak Türkiye, bu konuda çok ancak havaya konuşuyor. Türkiye maalesef bir İsrail olamadı. İsrail’i dış politikada kimse ısıramıyor. Öyle bir politika uyguluyor ki, İslam ülkeleri arasında Filistinlilere neredeyse kan kusturdu, kimse bir şey yapamadı. Onun için suçu başkasında değil. Önce kendimizde aramalıyız.
ALMANYA’YI SEN DE SOYKIRIM YAPMAKLA TANI
Madem Almanya seni sildi. Sen de onu sil. Misilleme yap. O seni suçluyorsa, sende Almanya’yı hem de dünya gözü önünde öyle 1915 ‘ler de değil. 1945’ler de nasıl Yahudi Soykırımı yaptığı konusunda TBMM’de mahkûm et ki, görelim ne kadar samimisin bu konuda. Ancak hep olayı süslü bir kaç demeç ile geçiştirme zaafından kurtulmadığımız sürece, bugün 28’e ulaşan sözde soykırımı tanıyan ülke sayısı 128’e de ulaşır o zaman da şaşırmayın.
AB’E GİRERSEN SOYKIRIMI TANIYACAKSIN
Sonunda Avrupalılar işi nereye bağlayacaklarını da sanıyorum herkes tahmin ediyordur. Böyle Avrupa ülkelerinde sözde soykırımı tanıyan parlamentoların sayısı arttıkça, AB yolunda ilerleyen Türkiye’yi de köşeye sıkıştırma politikasının bir stratejisidir.
Sonunda AB Türkiye’ye bu kadar AB ülkesi seni soykırım yaptığına karar verdi. “AB’ye girmek istiyorsan, bunu kabul et” demeye getirecektir. Oynanan oyun bundan ibarettir.
Türkiye’nin boğazını her geçen gün sıkıyorlar. Top yuvarlak ama Ermeni lobisi her geçen gün golleri atarak geliyor. Bizimkiler de maalesef seyirci kalıyorlar.